Nasz temat
Daniel Fuglevič | 05.01.2018
dalších 40 fotek
Škoda Karoq. | foto: Škoda Auto
Jako každým rokem se dozvídáme výsledky novinářské ankety Auto roku v České republice. Letos patří celkové vítězství menšímu SUV od Škody, které jen těsně porazilo sedan vyšší střední třídy ve formě BMW řady 5. Koho dalšího škodovka porazila?
Porota složená z 35 českých novinářů volila české auto roku již ve 24. ročníku ankety, přičemž nejvíce bodu si letos odnesla Škoda Karoq. Právě ta byla v pětici finalistů nejúspěšnější s celkovým počtem 1141 bodů.

Škoda tedy už počtvrté v řadě odešla jako vítěz této ankety. Minulý rok zvítězila Škoda Kodiaq, v roce 2016 Škoda Superb a roku 2015 dostala nejvíce bodů Škoda Fabia.

Jednalo se o těsný souboj, neboť vítězství si Karoq odnesl pouze s rozdílem 18 bodů vůči BMW řady 5, které skončilo na druhém místě. Na třetí příčce se umístil Opel Insignia, následovala Kia Stinger a Subaru Impreza.

AutoPočet bodů
Škoda Karoq1141
BMW řady 51123
Opel Insignia1078
Kia Stinger982
Subaru Impreza926

Konečnou pětici finalistů vybírali novináři v druhém kole ankety, zatímco do prvního kola bylo minulý rok nominováno 34 možných kandidátů na vítěze. Z těchto vozů si pak každý porotce vybíral pětici nejlepších, u nichž probíhalo další kolo udělování bodů na základě několika kategorií.

Nakonec tak porotci rozdělovali daných 150 bodů mezi zmíněnou pětici finalistů. Hodnotila se jízda, design, užitná hodnota, ekonomika a technologie.

Mimo hlavní program určující české Auto roku 2018 se vyhlašovala i ocenění ve vedlejších anketách. Ekologickým autem roku jsou letos Volkswagen e-Golf a Nissan Leaf (stejný počet bodů) a hlasování o technickou inovaci roku vyhrálo Subaru se svou stavební platformou Subaru Global Platform.

Ve vlastní anketě však hlasovala o české Auto roku 2018 také veřejnost. Nejvíce hlasů přitom dostalo Subaru Impreza. Napříč kategoriemi pak vyhrála například mezi crossovery Škoda Karoq, mezi velkými SUV bodovalo Volvo XC60 a kategorii větších modelů vyhrála Kia Stinger.