Zalogowanie
Imię użytkownika / e-mail
Hasło
Registracja
Napisz recenzję na mój samochód  +Vložit inzerát

Doporučíme VW Transporter T5?

Doradca
Blaháček Marek | 27.12.2013
foto: TipCars.com
Pan Jindřich chce nahradit svůj VW Transporter T4 novější generací. Dostojí novější T5 spolehlivosti svého předchůdce?

DOTAZ: Zdravím redakci TipCars. Po dlouhých letech poměrně náročné služby prodávám svůj VW Transporter T4 a chtěl bych nějakého důstojného nástupce. Po dobrých zkušenostech bych rád zůstal věrný značce a sáhl po novější T5. Auto bude sloužit především jako pracovní náčiní, tudíž prim hraje spolehlivost a nízká spotřeba, benzínový motor nechci, naopak bych uvítal pohon všech kol (občas se dostanu i na horší cesty). Bude transporter T5 dobrou volbou?
Zdraví Jindřich S.


ODPOVĚĎ: Vážený pane Jindřichu, podle mého názoru jste si vybral dobře. I transporter T5 dokáže být spolehlivou dodávkou. Je však nutné vědět, po čem sáhnout.
Benzínovým motorům jste se hned na začátku vyhnul a udělal jste správně, dvoulitr je na těžkou karoserii prostě slabý, větší šestiválec už transportera rozhýbat dokáže, nechá si za to ale patřičně zaplatit.

Na straně dieselů je situace následující: čtyřválce jsou sázkou na jistotu, pětiválce už nejsou, co bývaly. Pro základní devatenáctistovku platí to samé, co pro benzínový dvoulitr – výkon 63 kW je na velkou T5 spíše nedostatečný. Jinak ale proti ní nemohu říci křivého slova. Podle mého názoru se nejlépe pro Vaše požadavky hodí její silnější varianta se 77 kW. Nárůst výkonu je znát, stejná je spolehlivost a poměrně nízká spotřeba. No a nyní pětiválec 2.5 TDi. Zde jsou na výběr 2 verze – 96 a 128 kW. Menší čtyřválce určitě převálcuje zátahem a má lepší kulturu chodu, spolehlivostí se jim ale rovnat nemůže. Řada exemplářů měla problém se zadřeným turbodmychadlem, vstřikovači a nadměrnými úniky motorového oleje. Celkově motor není příliš odolný, pokud oželíte verzi s pohonem všech kol 4Motion, raději se mu vyhněte.

Ani čtyřválec, který Vám doporučuji, ale není úplně dokonalý. Pokud budete měnit olej pravidelně po 15 tis. km a tankovat kvalitní naftu, předejdete předčasnému opotřebení turbodmychadla a poškození vstřikovačů, dále ale zůstává hrozba ucpaného filtru pevných částic či zatuhnutí naklápěcích lopatek statoru turba. Každých 90 tis. km byste také měl vyměnit rozvodový řemen. Při šetrných rozjezdech vydrží dvouhmotový setrvačník dlouho.

Co se týká náhradních dílů, jejich dostupnost je bezproblémová. Za přední brzdový kotouč zaplatíte 2.500 Kč, brzdové destičky stojí 2.000 korun, nový dvouhmotový setrvačník potom znamená investici 22 tisíc.

V inzerci TipCars je nyní přes 50 Volkswagenů Transporter T5 s motorem 1.9 TDI. Na tachometru mají v průměru přes 200 tis. km a jejich cena začíná na 150 tis. Kč.

Ocena artykułu
3.8 z 5 (76%)
Oceniano: 20x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Dyskusja
Paul, 31.12.2013 08:54
Bavím se teď o Transpíku s 4x4, protože bez 4x4 dávají větší smysl (většinou) konkurenti.
Ano, vyrábí se i jiné dodávky s 4x4, ale i v případě MB jde o externí dodělávky, obvykle s nevalnou použitelností celku na silnici (příšerné jizdní výkony, omezené jízdní vlastnosti) a ne zrovna dlouhou životností. Jak už bylo výše zmíněno, i užitné vlastnosti a omezenost ve výbavě tím utrpí. Prostě musí zájemce učinit velké kompromisy. A vysoké servisní náklady, nepočítaje ztrátu času a nervů v případě větší závady, ho čekají taky.
Kouzlo a filozofie Transpíku, kterou konkurence nepochopila, nebo se bojí s něčím takovým přijít (asi si spočítali, že by to pak nemohli prodávat za diskontní ceny jako obyč dodávky), je v univerzálnosti bez kompromisů. Chci funkční a blbuvzdorné 4x4? Není problém. Chci k tomu automat a veškerou komfortní výbavu? Není problém. Chci mít malý autobus a zároveň si odtáhnout jachtu k Jadranu a zacouvat s ní až do vody a pak vyjet zpátky na cestu? Není problém. Chci to vše najednou? Ano, stačí to zaplatit.
Jezdil jsem už s různými dodávkami, od Transitu po velkého Craftera, i s malými jako Caddy. Čím se ale Transpík od všech odlišuje? Dám příklad. Jeli jsme s kamarádovým firemním T5 2,5 TDI 4x4 v 8mi lidech do Rakouska na lyže. Jen se naházely sedačky a všude možně věci a jeli jsme. Nikdo nechtěl řídit (raději nechali kolovat flašku), tak jsem řídil já. A mé pocity? Připadal jsem si jako řidič autobusu, který se řídí jako osobák. Nehlučnost, řízení, řazení, komfort, vše o parník vzdálené něčemu podobnému co uveze tolik lidí a věcí. A ve 130 jsem se klidně mohl šťourat v nose a poslouchat jak se posádka náramně baví. A díky 4x4 s uzávěrkou zadního difu jsme v klidu vyjeli až pod ledovec bez nutnosti potupně přesedat na skibus.
, 02.01.2014 23:22
Zdravím.
Měl jsem T4 i T5 a jezdil už s kde čím.
Většina lidí bájí o T4 a pomlouvá T5. Já na T5 najel 415 tis. km a pak ji ví bůh proč prodal. Myslím, že by jezdila bez problémů dodnes. Měnil jsem olej po 30 tis. km. a vyměnil na ní čidlo tlaku chladiva klimatizace, vodní pumpu, ložiska v zadních kolech a komplet spojku s dvouhmoťákem. Toť vše. Destičky nepočítám, kotouče si nepamatuju, asi taky při těch kilometrech.
Byla to jen předokolka ,128 kw a při dálniční cca 130. brala 8,5 l. Se 4x4 mám jen malou zkušenost, ale tam je spotřeba tak o 2 l vyšší.
Jinak s MB se dá T5 srovnávat jen ve dvoukolce, ve 4x4 vůbec neboť je to dodělávka k hotovýmu autu.
O ostatních značkách bych já osobně vůbec neuvažoval.
eTeflon, 03.01.2014 00:53
Já mám pár osobních zkušeností a znám pár lidí, kteří měli T4 Multivan a koupili T5 Multivan a dodnes toho litují. Moje rada by byla, sehnat někde mimo CZ co nejzachovalejší T4 Multivan/Caravellu s podloženýma KM, vyměnit spotřební věci a jezdit dál T4.
cooon, 03.01.2014 08:44



A jakou máte zkušenost, že by jste o jiných neuvažoval? Mám zkušenost s T5 a s Francozkou konkurencí, mám teď namysli užitkové vozy s FWD a auta zakoupena jako nová (ojeté podle mne nemá v tomto segmentu smysl - auto si na sebe musí vydělat jinak by byla hloupost ho pořizovat) a T5 v mnoha ohledech zaostává, hlavně poměr cena/užitná hodnota hraje ve prospěch konkurence.
Dronte Mauricijský, 04.01.2014 13:57
A co takhle zvážit koupi tohoto: http://www.gazelle.cz/co-je-gazelle.php? Pravda, je to ruský automobil, což by někomu mohlo vadit, ale třeba někomu může prokázat spoustu služby.
wejście do dyskusji
dodać wystąpienie do danej dyskusji
Nejčtenější články předchozích 7 dnů